Allah'a çagirandan ve iyi islerde bulunandan ve süphe yok ki ben Müslümanlardanim diyend en daha güzel sözlü kimdir ki? ( Fussilet 33)

 
 
Go Back   soncagri.com - islami forum, dini forum, islami sohbet, islami radyo, ilahi dinle > İSLAMİ KONULAR > islami konular ve kaynaklari > Olum Kiyamet Ahiret
 
 

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-19-2010, 05:33 PM   #1 (permalink)
Super Moderator
 
LeVLaKe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2010
Mesajlar: 1.177
Standart Kıyametten Sonra Gelecek Olan Olaylar

Genel Bilgi

Bu konu akaidin en önemli konularındandır. Çünkü bu konuda, akaid açısından en tehlikeli mesele ve en büyük gerçek ele alınmaktadır.
Insana annesinin karnındayken hükmeden şartlar, doğumdan sonra hükmedecek olan şartlardan kısmen farklıdır.Bu dünyanın kendine özgü şartları ve kanunları vardır berzah aleminin de kendine göre şartları vardır.
Allahu Teala, suyu ve arşı yarattı.Sonra sudan ve Kainatın parçalarını ve birimlerini meydana getirdi.Yedi kat gök,Kürsi ve Arş bizim görebildiğimiz alanın dışındadır ve gayb aleminindedir.İlim adamlarının çoğunluğu, cennetin şu an yedinci kat göğün üstünde ve bu gökten bir parça hükmünde olduğunu ifade etmişlerdir.Allahu Tealanın kürsüsü, yedi kat göğün bir parçası niteliğindedir.Yüce Allah, Arşını da bu alan için bir tavan ve örtü kılmıştır.
Yüce Alah şöyle buyuruyor:
“Arşı su üzerinde iken hanginizin daha güzel iş işleyeceğini ortaya koymak için gökleri ve yeri altı günde yaratan O’dur.”(Hud Suresi:7)
Bir hadisi şerifte şöyle bildirilmiştir.
“Arşın üzerinde Kürsi, ancak yeryüzündeki büyük bir çölün ortasına atılmış demirden halka kadardır.”
Ahiret hayatı kıyametin kopmasından sonra başlayacaktır acaba bu kainat ve içinde olanlar üzerinde neler gerçekleşecektir?
Yüce Allah şöyle buyuruyor:
“Göğü kitap dürer gibi dürdüğümüz zaman yaratmaya ilk başladığımız gibi -katımızdan verilmiş bir söz olarak- onu tekrar vaadedeceğiz.Doğrusu biz yaparız.”(Enbiya Suresi:104)
O zamanda varlığını sürdüren insanlar, cinler ve hayvanlar ise, birden bayılıp düşer ve ölürler.Dünyanın da denizleri alevlenmeye başlar.Dağları dümdüz olur ve yerin başlangıçta almış olduğu kürevi şekil değişerek dümdüz bir hale gelir.Üzerinde dağ,tepe, nehir ve benzeri şeyler kalmaz.Meleklerin de bazıları dışında tümü dehşete kapılp baygın düşerler.üce Allah’ın önceden almış olduğu ruhlar da -bir rivayete göre Hz. Musa (a.s)’nın ruhu dışında- tümü bayılırlar.Dehşet ve korkuya kapılarak kendilerini kaybederler.Cennete,onun içindeki hurilere, cehenneme, arşa ve kürsiye bir şey olmaz.
“Sura üflenince Allah’ın diledikleri dışında göklerde olanlar, yerde olanlar hepsi düşüp ölür.Sonra sura bir daha üflenince hemen ayağa kalkıp bakışır dururlar.”(Zümer Suresi:68)
Şeyh Edip Kıylani yeniden diriliş ve haşr (mahşer,hesap için toplanılması) hakkında şöyle demiştir.
“Diriliş, ölülere yeniden hayat verilmesi ve onların asıl parçalarının bir araya getirilmesinden sonra kabirlerinden çıkarılmasıdır.Asıl perçalar ile kastedilen, hayatın başlangıcından sonuna kadar istisnalar dışında sürekli varolma özelliği taşıyan parçalardır.Haşr bütün yaratılanların hesaba çekilecekleri yere (Mevkif) sürülmeleridir.Mevkif, yaratıkların hesaplarınıngörülmesi, hakların sahiplerine verilmesi ve amellerin tartılması için duracakları yerdir.Burada duranların kimisi cennete, kimisi cehenneme gidecektir.Orası yüce Allah’a isyan olmayacağı yerdir.
Hesaba çekilsin çekilmesin, bütün canlılar haşr(mahşer) yerine getirilecektir.Araştırmacıların çıkarmış oldukları neticelere göre ev hayvanları, vahşi hayvanlar ve diğerleri gibi hesaba çekilmeyecek olanlar da haşr meydanına getirileceklerdir.
Kıyamet gününün süresi elli bin yıldır.Yüce Allah şöyle buyuruyor:
“Melekler ve Cebrail, miktarı elli bin yıl olan bir günde O’na yükselirler.(Mearic Suresi:4)

BİRİNCİ VE İKİNCİ SUR:

Kıyamet günü üzerinde dururken, içerisine iki kez üflenıcek olan surdan da söz etmemiz gerekir.Sura birinci üfleme, canlıların öldürülmeleri ve onu izleyecek olaylar için, ikinci üfleme ise diriltilmeleri ve onu izleyecek olaylar için olacaktır.Sur boynuza benzer bir şekilde olacak ve bütün ilim adamlarının icma ettikleri gibi sura üfleyecek kişi de İsrafil(a.s) olacaktır.Yine bir ayeti kerimede şöyle buyuruluyor.
“Sur’a bir üfürüş üfürüldüğü, yer ve dağlar kaldırılıp bir vuruşla birbirine çarpıldığı zaman,işte ogün olacak olur,kıyamet kopar.”(Hakka Suresi:14)
Sahih naslar Sur’a ikinci kez üflenmesinden söz ederken yeryüzünden ilk çıkacak olanın Hz. Resulullah (a.s), sonra Hz.Ebu Bekir (r.a) sonra da Hz. Ömer (r.a) olacağını bildirmektedir.
Kuran’ı Kerim’de kıyametle ilgili ayetler oldukça çoktur.Bunlardan birisinde Yüce Rabbimiz Şöyle buyurmaktadır.
“Güneş dürülüp ışığı kalmadığı zaman, yıldızlar düşüp söndüğü zaman, dağlar yürütüldüğü zaman doğurması yaklaşmış develer serbest bırakıldığı zaman,yabani hayvanlar bir araya toplatıldığı zaman,denizler alevlendirildiği zaman, canlar bedenlerde birleştirildiği zaman, kız çocuğun hangi suçtan ötürü öldürüldüğü kendisine sorulduğu zaman, amel defterleri açıldığı zaman, gök yerinden oynatıldığı zaman, cennet yaklaştırıldığı zaman,insanoğlu ne hazırladığını görecektir.”(Tekvir Suresi:1-145)
“Ey insanlar!Rabb’inizden korkun, doğrusu kıyamet gününün sarsıntısı büyük şeydir.Kıyameti gören her emzikli kadın emzirdiğini unutur.Her hamile kadın çocuğunu düşürür.İnsanları sarhoş gibi görürsün,oysa sarhoş değildirler. Fakat bu sadece Allah’ın azabının çetin olmasındandır.”(hacc Suresi:1-2
Bu konudaki bir hadisi şerifte peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:
“İki adamın elbiselerini aralarına koydukları bir sırada kıyamet kopacak.Bunlar elbiselerini alış verişini yapmaya fırsat bulamayacak, hatta onları dürmeye bile fırsat bulamayacaklar.
Yine bir adamın devesinin sütünü sağıp evine doğru yol aldığı sırada kıyamet kopacak,adam bu sütü içmeye bile fırsat bulamayacak.
Adamın biri havuzunu sıvamakta olduğu sırada kıyamet kopacak,bu adam havuzuna su doldurmaya fırsat bile bulamayacak.
Bir başkasının lokmasını ağzına götürdüğü sırada kıyamet kopacak, bunu çiğnemeye bile fırsat bulamayacak.”
HAŞR:Yeniden diriliş ve ayağa kalkışın ardından bir yerde toplanma anlamına gelen haşr olacaktır.haşrın gerçekleşeceği yerin merkezi Şam bölgesidir.Burasi Suriye, Ürdün ve Filistin topraklarını içine alan bölgedir.Haşr insanların,cinlerin ve Akllahu Tealanın kendilerini yaniden dirilteceği diğer canlıların hesaplarının görülmesi üzere vütün yaratıkların hesap için toplanacakları, amellerinin tartılacağı ve herkesin cennete mi,cehenneme mi gideceğini öğreneceği yere doğru sürülmeleridir.Haşr, bütün yaratıkların yeniden yaratılış ve dirilmeden sonra Mevkif’e toplatılmalarıdır.
????: soncagri.com - islami forum, dini forum, islami sohbet, islami radyo, ilahi dinle http://www.soncagri.com/forum/olum-kiiamet-ahiret/1424-kyiametten-sonra-gelecek-olan-olailar.html
Yüce Allah şöyle buyuruyor:
“Hiçbirini bırakmaksızın diriltip, bir araya toplarız.”(Kehf Suresi:47)
Aşağıdaki ayeti kerimede bildirilen dereceye sahip olanların dışındakiler için haşr, mevkif ve bunlardan sonra gelecek olaylar, son derece korkunç ve şiddetli olacaktır.
“İşte güven, onlara inanıp imanlarına haksızlık karıştırmayanlardır,”(Enam Suresi:82)
İnsanlar çıplak, yalınayak ve sünnetsiz bir şekilde haşredilecekler,toplanma meydanıına getireceklerdir.İlim adamlarının Resulullah (a.s)’dan nakledilen bazı naslara göre peygamber efendimiz giyinik bir şekilde mahşere gelecektir.Mevkif’te ilk giyinen kişi ise Hz.İbrahim (a.s) olacaktırİnsanlar Mevkifte toplanacaklar, yüce Allah kulların kafalarına yakın bir şekilde bir güneş yaratacak ve insanlar burada dünyadaki sıcaklığın on katı birsıcaklıkla karşı karşıya gelecekler .Sadece yüce Allah’ın kendi gölgesinde gölgelendirdikleri, bu sıcaklıktan etkilenmeyecekler.Sahih naslarda bildirildiği üzere bundan sonraki merhalede cehennem , mahşere getirilecek.Yine Cennet de getirilecek ve yakın bir yerde bulunacak.Cehennemin üzerinde Sırat bulunacak. Sırat , daha sonra gelen yerlere geçmek için kullanılacak bir yol olacaktır.Sırat’ın sonundaki yere varıldıktan sonra Resulullah(a.s)’ın üçüncü kez bir şefeatte bulunması ile cennete girilecektir.Mevkifte şiddetli sıcağın altında beklemeyip yüce Allah’ın gölgesinde gölgelendirilecekleri bildirilen kişiler şunlardır:
*Hakkın ve haklının yanında yer alanlar .
*Zor durumda olanlarla, ilgilenip kendilerine yardımcı olanlar.
*Akraba ile ilişkiyi sürdürüp iyilikte bulunanlar.
*Kocalarının başka kadından olan yetimlerini gözetip onlara bakan anneler.
*Yemek yedirenler, Allah’ı bilenler, Allah için birbirini sevenler, güzel ahlak sahibi olanlar ve yüce Allah’ın koymuş olduğu ölçüleri gözetip, Allah’ın kulları üzerindeki haklarına riayet edenler.
Elli yıl sürecek olan kıyamet gününün,oldukça uzun olmasına rağmen bnu süre, mümin için hafifleyecekve uzunluğunun farkına varmayacaktır.Bekleme süresinin uzamasından sonra insanlar, yargının başlaması için şefeatte bulunmaları üzere peygamberlerin yanına gidecekler.Ancak peygamberimiz(a.s)’in dışında bu şefeat isteğine cevap veren olmayacak,yalnızca Hz.Muhammed (a.s) şefeatte bulunacakve O’nun şefeati kabul edilecektir.
Bundan sonra her toplum Allah’tan başka neye ibadet ediyorsa, onun peşine takılacak ve ümmetler birbirinden ayrılacaktır.Bu gelişmelerle birlikte iki arz olayı gerçekleşecek ve bu sırada insanlar tartışmalar içine girecekler ve çeşitli mazeretler ileri sürmeye başlayacaklardır.Bunun ardından insanların amel defterleri havada uçmaya başlayacak, kimisi amel defterini sağdan, kimisi soldan, kimisi ise arka tarafından alacaktır.,
Bu safhalarda peygamberlerin, kendi milletleri ve halkları hakkında şahitlikleri ve daha başka kimselerin şahitlik etme olayları olacak .Sonra sapıklık öncüleri, kendilerine uyanları fena bir sonuçla müjdelemeleri, hidayet öncüleri ise kendilerine uyanları güzel bir sonuçla müjdelemek üzere çağrılacaklardır.
İnsanlar bu yerde iyice susuyacak ve peygamberlerinin havuzlarına su içmek için gidecekler .Bazıları bu havuzlardan su içebilecek, bazıları ise geri çevrileceklerdir.Sonra hesap ve mizan (amellerin tartılması işi)olacak.Hesap ve mizandan sonra insanlar, Sırat’ın beri tarafında bekletilecekler.Bu sırada göklerde ve yerde yeni bir değişiklik meydana gelecek .Bun un ardından insanlar, kendilerine Sırat’tan geçmeleri için izin verilmesi üzere yeniden peygamberlere başvuracaklar.Peygamberler ise işi peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s)’e havale edecekler,İşte burada Resulullah ikinci kez şefeatte bulunacak ve insanların Sırat’tan geçmeleri için izin verilecektir.Bu arada gerek hesap ve Mizan sonrasında ve gerekse sonraki safhalarda çeşitli şefeatler olacaktır.Hayvanlar arasında, gerekli hükümler verildikten sonra da bütün hayvanlar toprak olacaktır.
????: soncagri.com - islami forum, dini forum, islami sohbet, islami radyo, ilahi dinle http://www.soncagri.com/forum/showthread.php?t=1424
Haşr olayından, cennetliklerincennete, cehennimlerin cehenneme girmelerine kadar olan süre içerisinde yüce Allah’ın ilahi celalinin tecelli ettiği durumlar olacak ve meleklerin, Rabb’lerinin heybeti karşısındaki büyük hürmetleri ve O’na itaatleri gözlemlenecektir.
Ebu Huureyre(r.a)’den şöyle bir hadisi şerif rivayet edilmiştir.
“Resulullah (a.s) şöyle buyurdu:
“İnsanlar kıyamet gününde üç sınıf halinde haşredilirler.Bir sınıf yaya, bir sınıf binekli ve bir sınıf da yüzüstü olur.”Resulullah’a (a.s):
“Ey Allah’ın Resulü!(Yüzüstü olacaklarını bildirdiğin insanlar )Yüzlerinin üstüne nasıl yürüyeceklerdir?”denildi.Resulullah(a.s)’da şöyle buyurdu:
“Onları ayakları üstüne yürüten, yüzleri üstüne ürütmeyr de kafidir.Onlar yüzleri ile bütün çıkıntılardan ve dikenlerden kendilerini korumuyorlar mı?
Burada yüzüstü yürüyen canlıların, yüzlerini dikenlerden ve yerin üzerindeki çeşitli çıkıntılardan koruyabilme kabiliyetlerine işaret edilmiştir. Bir başka hadisi şerifte şöyle buyurulmuştur:
“Siz (önce)Beyti Makdis’e Kudüs’e toplatılacaksınız.Sonra kıyamet günü için toplatılacaksınız (bir araya getireleceksiniz.)
Kıyametin kopmasından sonra kısa bir süre önce ortaya çıkacak olan Aden ateşi, insanları Şam taraflarına doğru sürecektir.Yukarıdaki hadisi şerifte bu olya işaret ediyor olabilir.Bununla birlikte Hz.Mesih (a.s)’in inmesi safhasında, mü’minlerin onun etrafında toplanmaları olayına işaret etmesi de ihtimal dahilindedir.Yine dirilişten sonraki bir toplanmaya işaret ediyor olması da muhtemeldir .Bu hallerin tümünde, toplanma merkezi Şam diyarıdır.Şam diyarının merkesi ise Beyti Makdis (Kudüs)’dir.
Yine bir başka hadisi şerifte şöyle buyurulmuştur.
“İnsanlar kıyamet günü dirilirler.Ben ve ümmetim bir tepenin üzerinde oluruz.Rabb’im bana yeşil bir hulle (cübbe) giydirir.Sonra bana izin verilir ve yüce Allah’ın dilediği şeyi söylerim.İşte bu, makam-ı mahmud (övünülecek makam)’dur.”

Bir açıklama

Makam-ı Mahmud, Resulullah(a.s)’ın,Mevkif’te uzun süre beklenilmesinden sonra, yüce Allah’ın onların hakkındaki hükmünü vermesi için şefeatte bulunması olacaktır.İşte bu faslu’l hitab (hesabın görülmesi,hükmün verilmesi) şefaatı olacaktır.
Resulullah (a.s)’ın bundan sonra da iki önemli şefaati olacaktır.Buralarda insanlar şefaati şefaatte bulunmaları üzere diğer peygamberlere başvuracaklar ama bütün peygamberler bunu, peygamberimiz(a.s)’e havale edeceklerdir.Bu iki şefaatin de birincisi Sırat’tan geçilmesine izin verilmesi için,ikincisi ise cennete girilmesine izin verilmesi için olacaktır
Resulullah (a.s)’ın bunların dışında da altı şefaati olacaktır.İlk üç şefaat ise makam-ı mahmud adı verilen makama ait olan şefaatler olacaktır.Buharide, Ebu Said’den rivayet edilen bir başka hadisi şerifte şöyle buyurulmuştur.
“Yüce Allah “Ey Adem!”diye buyurur.Hz. Adem(a.s):
“Emret ve buyur, hayrın tammamı senin elindedir”der.Sonra yüce Allah :
“Neslinin içinden cehenneme gidecekleri çıkar”diye buyurur.Hz.Adem (a.s):
“Cehenneme gidecekler ne kadar olacak?”der.Yüce Allah:
“Her bin kişiden, dokuzyüzdoksandokuz kişi “diye buyurur. İşte bu an, küçük çocuğun saçlarının ağaracağı ve her hamile olanın çocuğunu düşüreceği andır. O anda insanları sarhoş halde görürsün. Gerçekte sarhoş değildirler ama Allah’ın azabı şiddetlidir.”Bu haber, onu duyanlara oldukça ağır geldi ve Resullullah (a.s)’a:
“Ey Allah’ın resulu!Bu kişii (bu, binde bire takabül eden kişi) hangimiz olacak?”diye sordular.Resulullah (a.s)’da şöyle buyurdu:”Sevinşn(müjde olsun)!Yecüc ve Me’cüc’den olanlar, binde dokuzyüzdoksandokuzu oluşturacak, siz ise binde biri oluşturacaksınız.”Daha sonra şöyle buyurdu:
“Canım elinde olana yemin olsun ki,ben sizin cennet ehlinin üçte birinioluşturacağınzı umuyorum.”Bu söz üzerine biz Allah’a hamdettik ve tekbir getirdik.Sonra:”Canım elinde olana yemin olsun ki, ben sizin cennet ehlinin yarısını oluşturacağınızı umuyorum.Sizin, diğer ümmetler (toplumlar) yanındaki durumunuz, siyah bir öküzün yanındaki beyaz bir tüy veya eşeğin ayağındaki topuk gibidir” diye buyurdu.”
__________________..........SoN ÇaĞa SoN ÇaĞRı...........

LeVLaKe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-03-2013, 10:19 AM   #2 (permalink)
Kayıtlı Üye
 
Selsebila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2011
Mesajlar: 1.081
Standart

Canım elinde olana yemin olsun ki,ben sizin cennet ehlinin üçte birinioluşturacağınzı umuyorum.”Bu söz üzerine biz Allah’a hamdettik ve tekbir getirdik.Sonra:”Canım elinde olana yemin olsun ki, ben sizin cennet ehlinin yarısını oluşturacağınızı umuyorum.Sizin, diğer ümmetler (toplumlar) yanındaki durumunuz, siyah bir öküzün yanındaki beyaz bir tüy veya eşeğin ayağındaki topuk gibidir” diye buyurdu.
Selsebila isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
gelecek , kıyametten , olan , olaylar , sonra

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:45 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Bu site en iyi 1024 x 768 Cözünürlükde Görüntülenir Sitemizin destekledigi Browser lar asagidaki gibidir
TRWBMASTER.COM
Google Sitemap Haritası